Biodiversity Conservation and Ecosystem Services

This programme seeks to develop and upscale technologies that contribute to conservation of biodiversity and sustainable management of landscapes and water bodies. Priority areas will include:

  1. Land use systems
  2. Ecosystem services
  3. Land health surveillance, and forest genetic resource conservation
  4. Management of invasive tree species,
  5. Forest resource assessment, harvesting/ logging (including NTFPs)
  6. Wildlife management

 SENIOR MEMBERS

Head: Luke C.N. Anglaaere (PRS)

Name Position Field of Expertise
Luke C.N.A. Anglaaere Principal Research Scientist Silviculture and eco-pysiology
Stephen Adu-Bredu Principal Research Scientist Systems ecology
Mary M. Apetorgbor Chief Research Scientist Plant pathology/mycology
Bright O. Kankam Principal Research Scientist  Wildlife ecology and management
Kennedy Owusu Afriyie Research Scientist Forest management & silviculture
Lucy Amissah Lucy Amissah Ecology
AKwasi Duah-Gyamfi Research Scientist Ecology and management
Francis  K. Dwomoh Research Scientist Forest management
Caleb Ofori Boateng Research Scientist Wildlife ecology and management

SENIOR AND JUNIOR STAFF

Name Position
Paul Kankam Chief Technical Officer
Elizabeth Ampah Chief Technical Officer
Jonathan Dabo Principal Technical Officer
S. Apraku Yeboah Senior Technical Officer
E. Okyere Agyapong Senior Technical Officer
Adu Gyamfi Asamoah Senior Technical Officer
Mark Debra  Marfo Senior Technical Officer
Emmanuel Amponsah Mainu Senior Technical Officer
Hamdia Mahama W. Senior Technical Officer
Samuel Y. Kyei Chief Technical Officer
K. Baah Acheamfour Principal Technical Officer
Dorothy Asare Akoto Principal Technical Officer
Hagan Brown Senior Technical Officer
Jones Adjapong Senior Technical Officer
Joseph Ofori Supervisor Grade II
Anthony Appiah Supervisor Grade II
Kwasi Ahenkorah Supervisor Grade II
Issa Busim Supervisor Grade I
Oppong D.Anthony Supervisor Grade I
Sampson Nketiah Supervisor Grade I
Joseph Konto Supervisor Grade I
Kwadwo Boadi Supervisor Grade I
Kwabena Oduro Supervisor Grade I
Kwasi Amakye Supervisor Grade I
Kwaku Wiafe Senior Labourer
Stephen  Abaidoo Senior Labourer
Kwasi Nyamekye Senior Labourer
Bosompem Kwabena Labourer
Appiah Rawlings Labourer
Francis Yeboah Labourer
M.  Fiawatso Labourer
Daniel Awatey Caretaker

 Field Stations

  • Abofour/Mankrang
  • Amantia
  • Oda
  • Yenku
  • Benso